


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 251 W |
| Power Dissipation | 251 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.13 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 39 A |
| Rds On Max | 66 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Turn-Off Delay Time | 150 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 150 ns |
| Rise Time | 160 ns |
| Gate Charge | 49 nC |
| Drain to Source Resistance | 66 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 488
Distributors
pcbx
Unit Price$1.97184
Ext.Price$1.97184
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.97184 | $1.97184 |
| 10 | $1.82141 | $18.21410 |
| 25 | $1.61086 | $40.27150 |
| 50 | $1.42464 | $71.23200 |
| 100 | $1.34267 | $134.26700 |
| 300 | $1.32086 | $396.25800 |
| 500 | $1.29941 | $649.70500 |
| 1000 | $1.28011 | $1280.11000 |
